آخـریــن مطالبواکسن های کووید 19، ایمنی و عوارض

واکسن های کووید 19، ایمنی و عوارض

وبینار واکسن های کووید 19

ایمنی و عوارض 

 

روز چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

از ساعت 11 تا 13

توسط مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی برگزار شد

 

سخنرانی دکتر لیلا مرادی،فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی بالینی
با عنوان:
عوارض واکسن کووید 19
*قسمت پرسش وپاسخ
سخنرانی دکتر زهرا علیزاده ، دکترای تخصصی زیست پزشکی سخنرانی با عنوان: آمار جهانی واکسن کووید 19
در لینک اینستاگرام زیر ببینید


https://www.instagram.com/tv/CO26QmpJR3-/?igshid=dtftsf8nolgj

ادامه مطلب

افتتاح اولین کلینیک فوق تخصصی آلرژی شمال کشور

افتتاح اولین کلینیک فوق تخصصی آلرژی شمال کشور

کلینیک آلرژی شمال

به مدیریت:
دکتر جواد غفاری
استاد فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی
دانشگاه علوم پزشکی مازندران

نشانی:
ساری ، خیابان فرهنگ، جنب ساختمان پزشکان نیکان، مرکز پزشکی سلامت

شماره (های) تماس:
44430050 -011
33260053-4 - 011
09119159201

ادامه مطلب

ترک سیگار

ترک سیگار

ترک سیگار کاری دشوار است و گاهی مواقع به نظر غیر ممکن است. اگر چه اطلاعات بسیاری درباره اثرات زیان بار دود تنباکو بر سلامت فرد سیگاری و افراد پیرامون او وجود دارد با اینحال همچنان تعداد بسیاری از افراد سیگاری هستند.
اگر شما خواننده عزیز از آن دسته افراد هستید که می خواهند از این عادت ناسالم رهایی یابند در ادامه رهنمودهایی ارائه شده است که می تواند برایتان سودمند باشد:

در ابتدا باید از خود این سوال را بپرسید که چرا باید سیگار کشیدن را ترک کنم؟

ترک سیگار در کنار فواید اقتصادی فراوان (فقط یک لحظه به این بیندیشید که هر ماه چه مقدار پول می توانید صرفه جویی کنید.) مزیت های واضح و اثبات شده ای برای سلامت شما دارد که این مزیت ها شامل حال افرادی که در حال حاضر مبتلا به بیماری های مرتبط با سیگار هستند نیز می شوند. سیگاری هایی که ترک کرده اند از افرادی که همچنان به سیگار کشیدن خود ادامه می دهند طول عمر بیشتری دارند. ترک سیگار خطر سرطان ریه و سایر سرطانها، حمله قلبی، سکته و بیماری مزمن ریه را کاهش می دهد. در نتیجه تلاش برای ترک سیگار ارزش آن را دارد.


در مرحله بعد تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید سیگار کشیدن را ترک کنید- بلافاصله یا با گذشت زمان؟

کاهش تعداد سیگارها، به جای ترک ناگهانی آن، بنظر می رسد انگیزه ترک سیگار را بویژه در سیگاری های قهار افزایش می دهد. این امر در برخی مطالعات علمی نیز اثبات شده است. هنگامی که تصمیم می گیرید سیگار کشیدن را ترک کنید باید بطور واضح به خود بگوئید که هدف نهایی شما ترک کامل سیگار است.

شما باید بدانید که در روزهای نخست پس از ترک سیگار چه چیزی در انتظار شماست
هنگامی که سیگاری ها سعی می کنند سیگار کشیدن را متوقف سازند یا ترک نمایند، فقدان نیکوتین در خون می تواند موجب بروز علائم ترک سیگار گردد. این علائم می توانند هم فیزیکی (بویژه در سیگاری های قهار) و هم ذهنی (که تقریباً تمامی افراد سیگاری آن را تجربه می کنند) باشند. به لحاظ فیزیکی، بدن به فقدان نیکوتین واکنش نشان می دهد. و به لحاظ ذهنی، فرد سیگاری با ترک یک عادت روبه رو است که مستلزم تغییر عمده ای در رفتار و سبک زندگی است و تغییر عادت دشوارترین کار است.

علائم ترک مصرف معمولاً در 2 تا 3 روز اول پس از آخرین استعمال به اوج خود می رسد و می تواند از چند روز تا چند هفته ادامه یابد.
این علائم با گذشت روزهای بیشتری از ترک مصرف بهتر خواهند شد.

علائم ترک مصرف شامل موارد زیر می شود:

ناشکیبایی و خشم
اضطراب و زود رنجی، افسردگی
آشفتگی و اختلال در خواب
مشکل در تمرکز
سر درد
خستگی
اشتهای زیاد
افزایش وزن
یبوست و گاز معده
سرفه، خشکی دهان، گلو درد، و آبریزش بینی
تنگی نفس


شما باید بدانید که این علائم موقتی هستند و قطعاً رفع می شوند. اگر در این روزها از شروع مجدد سیگار کشیدن اجتناب کنید به خود و اراده قوی تان افتخار خواهید کرد. و اگر موفق نشدید و دوباره سیگار را شروع کردید احساس ناامیدی نکنید؛ می توانید بار دیگر تلاش کنید و قطعاً موفق خواهید شد.
البته روشهایی وجود دارد که به شما در ترگ کردن سیگار کمک خواهند نمود. بدین منظور به وب سایت ها و کتابخانه ها سر بزنید و به پزشکی که مورد اعتماد شماست رجوع کنید.


مبارزه با وابستگی روانی به نیکوتین:

بسیاری از سیگاری های سابق بیان کرده اند که حمایت خانواده و دوستان حین تلاش آنها در ترک سیگار بسیار اهمیت داشته است. دوستان خود را از قصدتان برای ترک سیگار مطلع سازید. سعی کنید با افراد غیر سیگاری و سیگاری های سابق که از تلاش تان برای ترک سیگار حمایت می کنند وقت بگذرانید.
مصرف الکل خود را کم کنید زیرا در اکثر مواقع سیگار و الکل پیوند بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند.
دنبال برنامه های متفاوتی بگردید که در کشور یا شهر شما وجود دارد (تقریباً تمامی کشورها ترک سیگار را بعنوان اولویتی در برنامه های بهداشت و سلامت پذیرفته اند لذا اقدامات دولتی بسیاری برای کمک به افراد سیگاری در ترک عادت خود ارائه می دهند).

مبارزه با وابستگی فیزیکی به نیکوتین:

درمان به روش جایگزین سازی نیکوتین: در حال حاضر چسب ها و آدامس ها و اقلام دیگر حاوی نیکوتین موجود هستند. این اقلام به شما در مبارزه تان علیه علائم فیزیکی کمک خواهند کرد البته استفاده از این اقلام تنها روش برای کمک به ترک سیگارتان نیست. شما به روش های دیگری (مانند برنامه های ترک سیگار) که به بخش روانشناختی سیگار کشیدن کمک می کند نیاز خواهید داشت و مطالعات علمی نشان داده اند استفاده از روش های اخیر شانس شما در ترک سیگار را دو برابر می سازد.
داروهایی وجود دارند که بنا بر یافته های تحقیقات علمی شانس فرد را در ترک سیگار افزایش می بخشند. بوپروپیون (Bupropion) یک داروی تجویزی ضد افسردگی است که علائم ترک مصرف نیکوتین را کاهش می دهد. این دارو بر روی مواد خاصی در مغز که موجب می شود فرد، نیکوتین هوس کند تاثیر می گذارد. وارنیکلین (Varenicline) داروی تجویزی جدیدتری است که با ایجاد اختلال در کار گیرنده های نیکوتین در مغز، تاثیرات لذت بخش و خوشایند سیگار و در نتیجه علائم ترک مصرف نیکوتین را کاهش می بخشد.
شما باید درباره داروها با پزشک خود مشورت نمائید ولی همانطور که ذکر گردید در کنار انگیزه شما برای ترک سیگار (که می تواند برای موفقیت در این امر بسنده باشد) ترکیب نمودن داروها و حمایت روانشناختی بهترین نتایج را بدست می دهد.
برخی افراد مدت کوتاهی پس از ترک کردن مجدداً به سیگار روی می آورند؛ اصطلاحاً گفته می شود که سیگار کشیدن در این افراد "عود" کرده است.حتی اگر مجدداً به سیگار روی آورده باشید نباید احساس یاس و ناامیدی کنید. در واقع تنها تعداد انگشت شماری از افراد می توانند در اولین تلاش خود سیگار را ترک نمایند. همانطور که مارک تواین گفته است: "ترک کردن سیگار کار آسانی است. من صدها بار سیگارم را ترک کرده ام."
آنچه حائز اهمیت است پیدا کردن آن چیزی است که هنگام تلاش برای ترک سیگار به شما کمک کرده است و نیز آن چیزی که بزرگترین وسوسه شروع مجدد سیگار در شما بوده است.

 

ادامه مطلب

آلرژی در کودکان

آلرژی در کودکان

در حال حاضر حدود یک سوم از کودکان آلرژی دارند. آلرژی ها به شکلهای گوناگونی مانند آلرژی غذایی، آسم، اگزما و حساسیت بهاره ظاهر می شوند. آلرژی زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی به ماده بی زیانی مانند تخم مرغ، شیر گاو، گرده چمن یا مایت گرد و غبار خانگی واکنش نشان می دهد. آلرژی می تواند منجر به ایجاد واکنش های فوری یا تحریک مزمن تر ریه ها، پوست یا سیستم گوارشی شود که ممکن است ارتباط واضحی با محرک خاصی نداشته باشند.
در دوران کودکی، بیماری های آلرژیک شامل انواع علائم در بخش های مختلف بدن می شود و الگوهای علائم در سنین مختلف متفاوت است. در دوران نوزادی و اوایل دوران کودکی، شایع ترین علائم عبارت از اگزما و خس خس سینه متناوب می باشند. این علائم معمولاً، به ترتیب، ناشی از خشکی سرشتی پوست یا عفونت های ویروسی است. با اینحال، کودکان خردسال که دارای علائم شدید دائمی هستند باید از حیث وجود یا عدم آلرژی مورد آزمایش قرار گیرند بویژه اگر والدین یا خواهر یا برادری مبتلا به بیماری آلرژیک داشته باشند. در این گروه سنی اگر علائم، ناشی از وجود آلرژی تشخیص داده شود معمولاً آلرژی غذایی می باشد هر چند کودکان بزرگتر که علائم آسم یا رینیت دارند ممکن است به حیوانات خانگی خزدار یا مایتهای گرد و غبار خانگی نیز آلرژی داشته باشند. در کودکان بزرگتر، آسم و حساسیت فصلی شیوع بیشتری دارد و بسیاری از این کودکان بویژه نسبت به آلرژن های موجود در هوا مانند مایت گرد و غبار خانگی، حیوانات خانگی خزدار یا گرده ها آلرژی دارند.
عضو درگیر در آلرژی های تب یونجه یا رینیت آلرژیک ، بینی است. معمولاً کودکان از خارش، آبریزش یا انسداد بینی که اغلب با چشم های قرمز و خارش دار همراه است شکایت دارند. گاهی اوقات در این کودکان، ترشح بینی به درون گلو مشاهده می شود که خود باعث سرفه و نیز سردرگمی در این باره می گردد که آیا مشکل در بینی است یا در ریه ها. تعدادی از آلرژی ها، موجب رینیت آلرژیک یا تب یونجه می گردند. کودکانی که در بهار یا تابستان دچار مشکل می شوند عموماً به ترتیب به گرده درخت یا گرده چمن واکنش نشان می دهند. و کودکانی که عمدتاً در زمستان مبتلا می شوند معمولاً به مایت گرد و غبار خانگی واکنش نشان می دهند و این در حالی است که سایر کودکان ممکن است به دلیل آلرژی به حیوانات خانگی خزدار در تمام طول سال مشکل داشته باشند. شناسایی آلرژی هایی که مشکل را بوجود آورده اند بدین دلیل حائز اهمیت است که بتوان از آنها اجتناب نمود. در صورت عدم کفایت اجتناب، می توان از انواع دارو های ایمن و موثر موجود که معمولاً برای اکثر کودکان مبتلا به رینیت آلرژیک یا تب یونجه سودمند هستند بهره جست. در خصوص مشکلات شدیدتر نیز می توان کودک را نسبت به آلرژی حساسیت زدایی نمود تا کودک بتواند علائم رینیت آلرژیک یا تب یونجه خود را کنترل نماید.
در سایر کودکان مبتلا به آلرژی، آسم بوجود می آید که عبارت است از دشواری در تنفس بدین دلیل که راه های هوایی در این کودکان باریکتر شده است. این کودکان ممکن است از احساس تنگی در قفسه سینه، سرفه، خس خس کردن و مشکل در تنفس حین ورزش شکایت نمایند. البته تمامی حملات آسمی در نتیجه آلرژنها بوجود نمی آیند؛ تحریک کننده هایی مانند دود سیگار یا عفونت های ویروسی مجاری تنفسی می تواند آغازگر این حمله ها باشد. علی رغم این، نقش محرک ها بعنوان آغازگرِ این تشدیدها نباید باعث شود فراموش کنیم که فرد بیمار ممکن است مبتلا به نوعی آلرژی باشد که به واکنش بیش از حد راه های هوایی کمک می کند. برخورداری از آگاهی لازم درباره آلرژی به کودک کمک می کند تا از محرک ها دوری جوید به عبارت دیگر چنین کودکی برای کنترل آسم خود به داروی کورتیکواستروئید استنشاقی کمتری نیاز خواهد داشت.
آلرژی های غذایی تقریباً تنها یک کودک از پنجاه کودک را بخود مبتلا می سازند با اینحال برای کودکان مبتلا و خانواده های آنها آلرژیهای غذایی می تواند زحمت و مشقت زیادی بوجود آورد. آلرژی های غذایی شایع عبارتند از آلرژی به شیر و تخم مرغ (که اغلب در سال اول زندگی شروع می شود) و بادام زمینی، ماهی و حلزون که در سالهای بعد آغاز می شوند. واکنش آلرژیک می تواند بصورت دانه های خارش دار از نوع کهیر یا ورم پیرامون لبها یا چشم ها باشد؛ برخی کودکان نیز می توانند مشکلات شدیدتری مانند مشکلات تنفسی یا از حال رفتن و بیهوشی داشته باشند. لازم است که کودک مبتلا به آلرژی غذایی مورد آزمایش آلرژی قرار گیرد تا ماده غذایی آغازگر تشخیص داده شود و بدین گونه کودک بداند که در آینده از چه ماده غذایی باید خودداری نماید تا از واکنش های بیشتر جلوگیری شود.کودک همچنین باید بداند که در صورت بروز واکنش مجدد چگونه آن را مدیریت نماید. در بسیاری از کودکان خردسال آلرژی های غذایی خود بع خود بر طرف می شوند و تست آلرژی می تواند در پیش بینی زمان احتمالی رهایی از آلرژی سودمند باشد.
اصل در تست آلرژی کودکان همان اصلی است که در آلرژی بزرگسالان صادق است. اکثر آلرژی ها را می توان با تست پریک پوست یا تست آلرژی خون تشخیص داد. محدوده سنی خاصی وجود ندارد، نه برای تست پریک پوست و نه برای تست نمونه خون. در صورت وجود آلرژی غذایی، تنها تست قابل اعتماد، تست رژیم و چالش است که در آن، زمانی که رژیم غذاییِ فاقد ماده غذایی مشکوک به کودک داده می شود، علائم ناپدید می شوند و در تست چالش با مصرف مقادیر رو به افزایش ماده غذایی مزبور، تحت نظر پزشک، علائم مجدداً عود می کنند.
در دنیا تعداد قابل توجهی از تحقیقات به آلرژی اختصاص یافته است تا کشف گردد آلرژی چگونه بروز می نماید و چگونه می توان از آن پیشگیری نمود. بسیاری از پزشکان متخصص آلرژی مشارکت فعالی در این مطالعات دارند و جلسات علمی فرصت ارزشمندی را برای محققین و متخصصین بالینی به منظور بحث و بررسی نتایج حاصله فراهم می آورد.

 

ادامه مطلب

آلرژی در سفر

آلرژی در سفر

مسافرت بیمار مبتلا به آلرژی

افرادی که به آلرژی ابتلاء دارند به تدریج می آموزند که چگونه در زندگی روزانه خود با مسائل مربوط به آلرژی کنار بیایند؛ در این بین، مسافرت می تواند فرد مبتلا را با مجموعه جدیدی از چالشها روبه رو سازد با اینحال این امر نباید لذت سفر را کمرنگ سازد. لذا حائز اهمیت است که بیمار مبتلا به آلرژی برخی اقدامات احتیاطی را صورت دهد:

 

قبل از آغاز سفر: سفر خود را برنامه ریزی کنید

 • اول از همه، با پزشک متخصص آلرژی خود تماس بگیرید تا توصیه های ویژه ای رادر خصوص مقصدتان به شما ارائه دهد.
 • اگر به گرده های موجود در فضای باز آلرژی دارید به مرکز اطلاعات گرده ها در مقصد خود رجوع کنید. شما می توانید نقشه گرده ها را در این وب سایت بیابید. برای دستیابی به این اطلاعات می توانید وب سایت World Allergy Organization را ببینید.
 • قاعده کلی این است که باید داروهایی را که پزشک متخصص آلرژی تان تجویز کرده است طبق برنامه مصرف نمایید.
 • اگر با هواپیما سفر می کنید تمامی داروهایتان را در کیف دستی یا ساک دستی خود قرار دهید.
 • اگر به مایت گرد و غبار آلرژی دارید روکش های بالشت/تشک ضد مایت گرد و غبار همراه خود داشته باشید.
 • اگر مبتلا به آلرژی غذایی هستید، هنگام رزرو پرواز از خطوط هوایی بپرسید که آیا منوی عاری از آلرژی خاصی ارائه می کنند یا خیر. معمولاً می توانید این اطلاعات را در وب سایت شرکت مزبور بیابید.
 • هنگام برنامه ریزی درباره مکان اقامت، از هتل بپرسید که آیا اتاقهای ضد آلرژی دارند یا خیر؛ همچنین اتاقهایی را ترجیح دهید که سیگار کشیدن در آنها ممنوع است و از مسئولین راجع به خط مشی هتل درباره حیوانات خانگی سوال نمایید.
 • حتماً یک بیمه مسافرت که تمامی نیاز های پزشکی شما را در صورت لزوم پوشش دهد تهیه نمائید. مدارک مربوط را دم دست نگاه دارید و شماره تلفن های بیمه گذار خود را یادداشت نمایید.

 

سفر با هواپیما: نکات ایمنی

طبق قوانین امنیتی فرودگاه های بین المللی حمل ابزارآلات تیز قدغن بوده و مقدار مایعاتی را که می توانید در ساک دستی خود حمل نمائید محدود می باشد. به هر حال، شما اجازه دارید داروهایی را که نیاز است در طول مسافرت خود مصرف نمائید حمل کنید. ممکن است مسئولین فرودگاه از شما مدرکی دال بر نیاز شما به داروهای خود بخواهند.

با رعایت توصیه های ذیل می توانید از مشکلی جهت حمل داروهای حیاتی خود نداشته باشید:

 • از پزشک متخصص آلرژی خود بخواهید که نامه ای به زبان انگلیسی تهیه نموده و در آن ابتلای شما به آلرژی و ضرورت همراه داشتن دائمی داروهایتان حتی در طول پرواز را قید نماید.
 • داروهای خود را در بسته بندی های اصلی خود که برچسب شرح داروی آن سالم است قرار دهید؛ همچنین آنها را به همراه دیگر مایعات، در کیسه پلاستیکی شفاف قرار دهید.

در هواپیما

 • همواره خدمه هواپیما را از آلرژی خود مبتلا سازید.
 • اگر مبتلا به آنافیلاکسی هستید حتماً آدرنالین خود تزریق را دم دست خود نگاه دارید.
 • از خدمه سوال نمائید که آیا آنها واقعاً منوی عاری از آلرژی را که پیش تر برای آن ثبت نام کرده اید ارائه می دهند یا خیر. برای جلوگیری از هر مشکلی، همواره اسنک های مخصوص خود را بهمراه داشته باشید.
 • اگر به تنهایی سفر می کنید مسافران کنار دست خود از آلرژی خود مطلع سازید.
 • اگر در طول پرواز علائم آلرژی تان بروز کردند داروهای خود را مصرف نموده و بلادرنگ خدمه را از این موضوع مطلع سازید.

در مقصد

 • اگر مبتلا به آلرژی غذایی هستید، ممکن است با مشکلات مربوط به زبان روبه رو شوید؛ دانستن ترجمه آلرژن های غذایی اصلی به زبان مقصد خود می تواند سودمند باشد. استفاده از "کارتهای ترجمه آلرژی غذایی" و نیز مراجعه به وب سایت های www.food-info.net و www.faiusa.org نیز کمک شایانی خواهد کرد.
 • هنگام صرف غذا در رستوران، مهم است که کارتی به اندازه کیف پولتان که آلرژی شما را شرح می دهد با خود همراه داشته باشید و آن را به خدمه رستوران نشان دهید.
 • در صورت خرید مواد غذایی نیز باید همواره برچسب های آنها را بدقت مطالعه نمایید. در بسیاری از کشورها، مواد غذایی آلرژی زای شایع را، هر چند مقدار آنها در مواد غذایی ناچیز باشد، در برچسب مواد اولیه قید می نمایند؛ البته همه کشورهای دنیا از قوانین درج مواد غذایی آلرژی زا روی برچسب مواد غذایی بسته بندی برخوردار نیستند. لذا بهتر است از اسنک ها و غذاهای آماده دوری جوئید مگر اینکه برچسب "عاری از آلرژن" را روی بسته بندی رویت نموده باشید.
 • اگر ضروری است داروهای ضد آلرژی خریداری کنید، به یاد داشته باشید که در اکثر کشورها برای خرید داروهای ضد آلرژی به نسخه پزشک نیازی نیست. به یاد داشته باشید که حتماً نام ژنریک داروهای خود را بررسی نمائید زیرا نام برند دارو می تواند در کشورهای خارجی متفاوت باشد.
 • اگر واکنش آلرژیک شدید ایجاد شد افراد پیرامون خود را مطلع ساخته از آنها بخواهید با اورژانس تماس بگیرند.
 • و اما آخرین مورد مهم اینکه، از مسافرت خود لذت ببرید!

 

ادامه مطلب